Celoštátne sčítanie cestnej dopravy (CSD) v Slovenskej republike sa vykonáva prakticky už od roku 1959, od roku 1980 vždy v rokoch končiacich „0“ a „5“. Dôvodom je predovšetkým lepšia využiteľnosť výsledkov pre národohospodárske štatistické účely SR a nadväzné sčítanie ľudu a dopravné sčítanie EHK.
Metodika sčítania dopravy je v súlade s odporučeniami obsiahnutými v rezolúcii č.242 a v dokumente UN/ECE TRANS/WP.6/12. Cieľom sčítania dopravy je na základe jednotnej metodiky :
-
overiť vývoj intenzity automobilovej dopravy,
-
získať údaje pre sčítanie dopravy na cestách európskej medzinárodnej siete (E a TEM),
-
získať rozsah intenzity dopravy na diaľniciach a na cestnej sieti SR,
-
získať informáciu o smerovaní automobilovej dopravy po ploche územia SR,
-
získať informáciu o smerovaní vonkajších vzťahoch automobilovej doprav k vybraným sídlam smernej veľkosti nad 5000 obyvateľov ležiacich na sieti ciest „ E “ ,
-
získať podklady pre usmerňovanie investičných zámerov na základe spracovaných trendov očakávaného rozvoja intenzít cestnej dopravy vrátane dopadov na životné prostredie a nehodovosť.
Realizáciou sčítania t.j. prípravou vypracovaním metodiky, organizáciou a spracovaním výsledkov bola MDPT SR poverená SSC Bratislava. Vlastné sčítanie na cestách jednotlivých krajov a okresov bolo zabezpečované pracovníkmi SSC - stredísk správy a údržby (SaÚ), investorských útvarov na cestách a diaľniciach pre dopravu v extraviláne, v mestách organizáciami poverenými riadením, správou a údržbou mestských komunikačných systémov. Celoštátne sčítanie v roku 2000 sa realizovalo v kombinácii dvoch druhov prieskumov cestnej dopravy a to:
-
prieskumom profilovým, zameraným na zistenie počtu skutočných vozidiel na profile ciest v skladbe dopravného prúdu vo vzťahu k požadovaným technickým parametrom ciest,
-
smerovým prieskumom cestnej dopravy, so zameraním na zistenie vzťahov osídlenia Slovenskej republiky, resp. vzťahov medzinárodnej dopravy k územiu SR.
Aktualizované: 16.5.2016
Publikované: 27.11.2008